Theol-P forside - De danske tekster - De norske tekstene - Hvordan.. - Om.. 

Vision og mission for Teksten denne uge

[Hvordan jeg selv bruger ”Teksten denne uge”]

Lidt for sjov – et forsøg på at beskrive TdUs vision og mission – lidt som det var en organisation, der skal have en sådan:

Teksten denne uge:

Vision:
at præsentere en side med inspiration og ressourcer til kommende søn- eller helligdag.

1.       Overskuelig - så brugerne inden for et kvarter har nok vinkler til at tænke en prædiken igennem

2.       Dybdegående - så brugerne har link til relevant dokumentation og materiale til studium hele ugen

Mission:

1.       At gøre forberedelsesarbejdet til prædiken lettere og sjovere – og hvis behovet er det, hurtigere.

2.       At øge vores fælles teologiske bevidsthed om diversiteten i bibel, tradition og samtidig teologi, når det gælder forståelsen af den åbenbaring af Gud i Jesus Kristus, som vi bekender os til.  

Media:

1.       Theol-p’s (Theologia Practica’s) samlede materiale indenfor homiletik, kateketik, liturgi, økumene,  mission og religionsmøde.

Kristen Skriver Frandsen
.


Teksten denne uge redigeres af Kristen Skriver Frandsen, konsulent, i samarbejde med Thala Juul Holm